Gyermekbarát optikaként kiemelt figyelmet fordítunk a gyermekek látásvizsgálatára is. Körültekintő gondoskodással vizsgáljuk meg a gyermek szemét és viselkedését egyaránt, így kapunk teljes képet arról, hogy pontosan milyen szemüvegre van szüksége az éleslátáshoz.
SZEMETEKNEK KEDVES AJÁNLAT:
Gyerekbarát kedvezmény a Szemeszter Optikában: 14 éves korig minden termékre és szolgáltatásra 20% kedvezményt biztosítunk diákigazolvány felmutatásával! Nézzetek be hozzánk, érdemes!
Balla Lilly optometrista végzi a vizsgálatokat, az alábbiakban foglalta össze tapasztalatait:
A szülők számára nem minden fénytörési hiba megléte nyilvánvaló. A legnagyobb veszélyt azt jelenti, ha a gyermek egyik szemével jól lát, a másikkal viszont nem. Ebben az esetben a panaszok hiánya miatt könnyen tompalátás alakulhat ki a rosszabbul látó szemen, mely a páciens egész életét végigkíséri.
Már újszülött kortól érdemes a babák látásfigyelmét vizsgálni, azt hogy apró tárgyakra mennyire fixálnak. Érdemes lehet külön-külön letakarni a kisgyermek szemeit, mellyel szűrhető, hogy a két szem látása között van-e különbség. Előfordulhat, hogy az egyik szem takarása ellen következetesen tiltakozik, a másik szem takarása viszont nem zavarja. Ekkor valószínű, hogy a gyermek csak az egyik szemével lát jól.
Már jól beszélő gyermekeknél a két szemet külön-külön vizsgáljuk. Egyszerű képeket vagy villákat mutatunk, egyre kisebb méretben. Az iskolások látásvizsgálata már megegyezik a felnőttek vizsgálatával.
Tanulási zavarokat, olvasási nehézségeket és fejfájást is okozhat egy ritkán vizsgált szemészeti probléma, a rejtett kancsalság. A közvéleményben a rejtett kancsalság kevésbé ismert, így sokszor nem is gondolják a szülők, hogy szemészeti probléma áll a tanulási-olvasási nehézségek hátterében.
A páciens szempárján nem észlelhető a probléma, mert az idegrendszer párhuzamosan tartja a szemeket, ez azonban megterhelő az agynak. A lakosság 80-90 százaléka sorolható ebbe a körbe, a többségnél azonban a rejtett kancsalság nem okoz panaszokat.
Ez az optikai hiba általában öröklődik, és születéstől adott. A tünetek gyermekkortól jelentkezhetnek, leggyakrabban olvasási nehézségek formájában – emiatt előfordulhat, hogy diszlexiásnak hiszik a tanulót. Emellett jelentkezhet még kettős látás, fáradékonyság, koncentrációzavar, fejfájás, migrén és szem körüli fájdalom.
Ha a felsorolt tünetek jelentkeznek, érdemes speciálisan rejtett kancsalságot szűrő vizsgálatra vinni a gyermeket. A vizsgálat életkorhoz mérten különböző tesztábrákkal történik, így azon a kisebb gyermekek is könnyedén részt tudnak venni.
Az optikai hibát az úgynevezett polateszt eljárással vizsgáljuk, amelynek során kiderül, hogy a két szem hogyan képes együttműködni. A diagnosztizált rejtett kancsalságot prizmás szemüveglencsével korrigáljuk, ennek köszönhetően a szemek pihenőállásban lehetnek, így az idegrendszernek és a szemizmoknak nem kell az addigi pluszmunkát elvégeznie. Mivel a prizmás lencse speciális alakú, kontaktlencsével nem lehet korrigálni a rejtett kancsalságot.
Az első napokban a szemüveghordással panaszok jelentkezhetnek, hiszen az idegrendszerben és szemizmokban rögzült állandó korrigálásnak lazulnia kell. A leggyakrabban szédülést, torz látást, esetleg a térérzékelés megváltozását tapasztalják. A prizmás szemüvegek megszokását – éppen úgy, mint minden új szemüveg esetében – érdemes reggelente, kipihent idegrendszerrel elkezdeni, és a nap folyamán addig hordani, amíg nem okoz nagyobb kellemetlenséget. Ha ez az első nap egy óra hosszát jelent, nem gond. Fontos azonban, hogy a szemüveg levétele után aznap már ne vegye vissza a páciens a szemüveget, hiszen az idegrendszernek az állandó optikai korrekció váltogatása megterhelő lehet. Másnap ismét kipihent idegrendszerrel folytatni lehet a megszokást. A panaszok minden nap csökkenni fognak, és az esetek többségében rövidesen elmúlnak.
Jelentkezzetek látásvizsgálatra
ITT